19.04.2019
Лекция: Лайфхаки составления резюме и первой встречи с HR специалистом
18 квітня 2019 року в Київському національному університеті будівництва і архітектури відбулась шоста лекція від компанії KAN Development, яку проводила Анна Гаркавенко.
Анна є засновником і координатором «Академія KAN”, яка створена для співпраці з вищими учбовими закладами з метою підвищення професійного рівня та натхнення студентів до побудови успішної кар’єри.
Саме тому, у своїй лекції Анна широко розкрила для студентів одну з найактуальніших тем: «Лайфхаки складання резюме та першої зустрічі з HR-спеціалістом».
Анна акцентувала увагу студентів, що з моменту закінчення вищого навчального закладу, кожен зі них потрапляє на ринок праці, де є свої правила гри. І не варто почувати себе розгублено, слід просто якісно підготуватись до цього життєвого етапу. Вона пояснила студентам як правильно підійти до питання працевлаштування.
Заявдяки структурованій доповіді студенти дізнались про важливість та задачі супровідного листа (Cover Letter), його зміст та ідеальну форму. Також доповідачка розкрила ключові аспекти і секрети на які звертають увагу HR-спеціалісти, читаючи і аналізуючи резюме кандидатів.
Анна також радила усім студентам якомога раніше і частіше ходити на співбесіди. Та розглядати їх не лише як шанс влаштуватись на роботу, а і як можливість більш широко і глибоко проаналізувати себе. Адже відповідаючи на запитання HR-фахівця, студент і будь-яка людина відповідають перш за все самі собі, а потім вже озвучують свою відповідь HR-нику. Вміння проаналізувати власні відповіді після зустрічі, дасть можливість зрозуміти та побудувати правильний вектор для майбутньої успішної кар’єри.
Не залишила без уваги і важливість психологічного та емоційного налаштування перед зустріччю та під час спілкування з HR-спеціалістом. Для чого розказала студентам про мистецтво впевнено говорити, адекватно мислити, відчувати та реагувати при проходженні співбесіди, базуючись на теорії американського психотерапевта Еріка Берна.
Тож, коли вас запросять на співбесіду треба йти впевнено й до кінця, підібрати діловий одяг, під час розмови бути впевненим та підтримувати зоровий контакт.
Важливо розуміти чому ти обираєш саме цю компанію, знайти вагомі аргументи перш за все для себе і не орієнтуватись виключно на рівень заробітної плати.
Вибір роботодавця має бути гармонійниним відповідно до основних критеріїв які людина виділяє для себе на певному життєвому етапі.